Maths lesson – Multiplication and Addition activity – Grade 4 – February 2018

On Monday 26th February, the Grade 4 students participated in an investigative, hands-on activity. Using promotional material, students in groups had to multiply and add in order to find the total cost of different products chosen. Students in groups worked on their mini whiteboards. Everyone enjoyed this interesting activity!